امروز جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷
User Image

آزمایشگاه جامع با پرچم ترکیه!

 

 

در خبرها آمده بود که نخستین آزمایشگاه جامع کشور با همکاری مشترک ایران و ترکیه در کرج به بهره برداری رسید. از یکی از همکاران برجسته در کرج در این باره پرسش شد. او گفت که این گزارش مربوط به دوسال پیش است. آقای دکترهاشمی(پاتولوژیست) نیز در استخدام آن شرکت ترکیه ای درآمده است.
او افزود این شرکت به وعده های خود پایبند نبود و دستگاه های دست دوم را به جای نو آورده است و هیچ امیدی به ادامه کار مفیدی وجود ندارد. اما با تماس با یکی از اعضای نظام پزشکی، او گزارش ناهمسانی در اختیارخبرنگار ما گذاشت. او گفت، بر پایه خبرهای ضد و نقیضی که از استان البرز می رسید، با دکتر سمیعی تماسی گرفته شد و نامبرده گفته است که پروژه البرز در حال پیشرفت سریع و خوب است. بدین روی این عضو نظام پزشکی، روز دوشنبه  24اردیبهشت به کرج رفته بود تا شاید راستی آزمایی این پدیده ی نا میمون را مشخص کند. با هماهنگی با کلینیک امام رضا(ع) کرج، که کانی مد در آن مستقر است رفت. همکار ما با وجودی که از پیش هماهنگ کرده بود، بیش از 45 دقیقه درپشت در دفتر آزمایشگاه منتظر بود! فضای آزمایشگاه که از سوی دانشگاه اختصاص داد بود، دارای اتوالانایزر، کمی لومینسانس و سیسمکس الکتروفورز، کواگلومتر و سدیمان چیده شده بود.

دکتر عباس افراه

  نمایش کامل

شماره 148

شماره 148

 فهرست
 سرآغاز - دکتر عباس افراه
 رویدادها و گزارش ها - مهندس محمود اصلانی
 تازه های آزمایشگاه - مهندس محمود اصلانی
 نخستین مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان افتتاح شد - مهندس محمود اصلانی
 اولین دوره روز جهانی بستنی علمی برگزار شد - نیلوفر حسن
 بررسی عوامل موثر در شمارش سلکانترهای امپدانسی - مهندس احسان درخشان نیا
 چربی ترانس و عوارض آن - دکتر علیرضا فرخ، اسماعیل آودل، دکتر طاهره ناجی
 یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره ملی ارتقای کیفیت آزمایشگاهی برگزار شد - نیلوفر حسن
 سومین کنگره بین المللی ژنتیک ایران با همکاری آلمان برگزار شد
 هدف گذاری ۲۴۰میلیون دلاری صادرات تجهیزات پزشکی و خدمات فنی و مهندسی در سال 1397 - نیلوفر حسن
 یادبود طبیبی که ادبیات دانش پزشکی را بنیان نهاد - نیلوفر حسن
 «برای غلبه با مالاریا آماده ایم،» شعار امسال روز جهانی مالاریا است - مهندس محمود اصلانی
 هدف گذاری ۲۴۰میلیون دلاری صادرات تجهیزات پزشکی و خدمات فنی و مهندسی در سال 1397 - نیلوفر حسن
 سرطان و سیستم ایمنی - سحر صباغ زاده، دکتر طاهره ناجی
 استانداردسازی و یکسان سازی گزارش دهی نتایج در آزمایشگاه بالینی - نیلوفر حسن
 ژن RTS’S/AS01به عنوان هدفی برای واکسن های ضد مالاریا - طیبه اکبری، دکتر طاهره ناجی
 روند پیشرفت واکسن از گذشته تا به امروز به بیان رییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری وزارت بهداشت - مهندس محمود اصلانی

روند پیشرفت واکسن از گذشته تا به امروز

دکتر زهرایی رییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری وزارت بهداشت درگفتگو با پایگاه خبری ایسنا درخصوص تاریخچه تولید واکسن از گذشته تا به امروزگفتگویی را ترتیب داده که درادامه می خوانیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی برنامه واکسیناسیون در ایران، گفت: ۲۰سال بعد از کشف واکسن آبله در دنیا و در سال ۱۸۲۰میلادی، سابقه واکسن در کشور ما هم ثبت شد و واکسیناسیون ( )vaccinatonبرای سربازان ایرانی در جنگهایی که در ناحیه شمال قفقاز با روسها داشتیم، استفاده شده است. وی با بیان اینکه سابقه تولید واکسن در کشور به حدود ۱۰۰سال میرسد، افزود: به عنوان مثال واکسن وبا، حصبه و آبله جزو واکسنهایی بوده که در انستیتو پاستور ساخته میشد. بعد از آن واکسنهایی مانند واکسن سیاهسرفه در موسسه واکسنسازی رازی ساخته شد. در سالهای بعد هم شاهد تولید واکسنهای سرخک، فلج اطفال و بعد هم واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در قالب یک واکسن بودیم.

مهندس محمود اصلانی

  نمایش کامل

چربی ترانس و عوارض آن

چربی ها و روغن ها ترکیباتی نامحلول در آب از منشا حیوانی و یا نباتی هستند. بدین سان به آسانی از پروتئین ها و  ربوهیدرات ها جدا می شوند. ساختار شیمیایی چربی ها تریگلیسیرید است که سه مولکول اسید چرب در ساختمان آن وجود دارد، که با یک مولکول گلیسرول در واکنش استری شدن ترکیب شده اند، تری گلیسیرید طی واکنش هیدرولیز می تواند به گلیسرول و اسید چرب تجزیه شود. ویژگی های فیزیکی چربی ها و روغن های طبیعی بر حسب نوع اسیدهای چرب تشکیل دهنده آنها تغییر می کند. دلیل اختلاف در نقطه ذوب و ساختمان بلوری تری گلیسیریدها تفاوت در طول زنجیره کربنی و شدت غیراشباعیت اسیدهای چرب تشکیل دهنده است. اسیدهای چرب نیز اسیدهای آلی هستند که در طبیعتبیش از 200نوع آن شناخته شده است. اسیدهای چرب را بعنوان اسیدهای کربوکسیل می شناسند، تمام آنها دارای یک متیل ( )CH3در انتهای زنجیره کربنی است و در انتهای دیگر مولکول گروه  کربوکسیل( )COOHاست. اساسا" اسیدهای چرب موجود در چربی های طبیعی به صورت اشباع و غیر اشباع هستند. اسید های چرب اشباع مضرترین نوع چربی و روغن پس از نوع ترانس بوده و فاقد پیوند دوگانه است. نوع ترانس بوده و فاقد پیوند دوگانه است. مصرف زیاد از این نوع چربی ها باعث افزایش LDLکلسترول می شود که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بالا می برد. در اسیدهای چرب غیراشباع، وضعیت فضایی قرارگیری زنجیره کربنی اسید چرب نسبت به پیوند دوگانه، ایزومرهای سیس و ترانس را به وجود  می آورد. روغن ها و چربی های ترانس با فرایند ه یدروژناسیون پدید می آیند. از آنجائیکه این فرایند فسادپذیری روغن ها را کاهش می دهد و ماندگاری آنها را افزایش می دهد، در صنعت غذایی به صرفه است. 

  نمایش کامل

محصولات پیشرفته سلولی رویان

نخستین مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان دوشنبه 24اردیبهشت 97با حضور دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از مسئولان در پژوهشگاه رویان افتتاح و راه اندازی شد. مدیر مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی پژوهشگاه رویان گفت:  2دارو بر پایه سلول زنده پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت وارد بازار دارویی کشور شد. دکتر انسیه حاجی زاده روز در این مراسم افزود: رینوسل و سل آمینوسین دو محصول بر پایه سلول زنده هستند که در حال حاضر وارد بازار داخلی شدند. وی اظهار کرد: تعداد زیادی از اینگونه محصولات در انتظار اخذ مجوز از وزارت بهداشت هستند که بخشی از آنها در سال جاری وارد بازار داخل می شوند. حاجی زده، تعداد شرکت های فعال در صنعت تولید محصولات بر پایه سلول زنده را بیش از  700شرکت اعلام کرد و گفت: بیش از 52درصد آنها در کشور آمریکا هستند و آلمان و ژاپن در رتبه های بعدی قرار دارند.

مهندس محمود اصلانی

  نمایش کامل